Żel antybakteryjny – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się z jednego człowieka na drugiego drogą kropelkową, wziewną, a także przedostają się do naszego organizmu przez śluzówkę – jeśli dotkniemy jej brudną dłonią, mamy możliwość zakażenia. Jeśli chcemy tego uniknąć, musimy dbać o prawidłową higienę rąk. W tym artykule przybliżymy nieco temat żeli antybakteryjnych i innych środków dezynfekujących.

Żel antybakteryjny – co to takiego?

Żel antybakteryjny to kosmetyk dezynfekujący, który zapewnia nam odświeżenie dłoni, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody. Te produkty zawierają zazwyczaj 70-85% alkoholu jednego rodzaju (etanolu, izopropanolu lub propanolu) bądź ich mieszanki. Oprócz alkoholu w tych preparatach znajdziemy również substancje zagęszczające, nawilżające (np. ekstrakt z aloesu, glicerynę) i inne składniki aktywne.

Kosmetyki antybakteryjne wykazują działanie bakteriobójcze na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne (np. E. Coli, salmonelli, wirusa świńskiej grypy A/H1N1, gronkowce czy paciorkowce), grzybobójcze, a także pełne lub częściowe działanie wirusobójcze (wirusy grypy, rotawirusy czy HSV).

Alkohole charakteryzują się szybką aktywnością bakteriobójczą – są zdolne do dezaktywacji prątków, wirusów i grzybów, nie niszczą jednak spor bakteryjnych (spory, inaczej przetrwalniki – to forma spoczynkowa umożliwiająca organizmom przetrwanie niekorzystnych dla nich warunków, takich jak brak substancji odżywczych lub odwodnienie).

Preparaty dezynfekujące – rodzaje

Mamy do wyboru kilka rodzajów środków antybakteryjnych:

Żele

Dzielimy je na małe, poręczne buteleczki, które możemy nosić zawsze przy sobie (zazwyczaj o pojemności 50 ml) i większe opakowania z dozownikiem – te doskonale sprawdzą się zarówno w naszej łazience jako uzupełnienie codziennej higieny rąk, jak i w samochodzie czy na plaży. Nasz numer jeden w kategorii żeli antybakteryjnych to ten produkt: https://hermzlabs.pl/collections/frontpage/products/zel-do-dezynfekcji-rak-300ml.

Nie tylko zapewnia nam bezpieczeństwo (zabija aż 99,9% drobnoustrojów), ale także w swoim składzie zawiera substancje nawilżające (glicerynę i ekstrakt z aloesu), by dodatkowo pielęgnować delikatną skórę rąk.

Pianki

Te produkty możemy podzielić na te do spłukiwania (stosowane jak mydło) i pianki działające bez użycia wody. Preparaty w formie pianki są bardzo przyjemne w użyciu, więc z pewnością przypadną do gustu Twojemu dziecku.

Chusteczki nawilżane

Niewątpliwą zaletą tych chusteczek jest to, że oprócz działania antybakteryjnego mogą również w jakimś stopniu usunąć zanieczyszczenia mechaniczne.

Płyny

Ostatnim preparatem używanym do odkażania dłoni jest płyn dezynfekujący. Najczęściej te produkty możemy spotkać w obiektach użyteczności publicznej. Zazwyczaj występują w dużych opakowaniach o pojemności 1-5 litrów.

Żele antybakteryjne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Głównym składnikiem środków dezynfekujących powinien być alkohol (etanol, izopropanol lub propanol) w stężeniu 60-85%. Tylko taka zawartość alkoholu (lub wyższa) spełnia funkcje odkażające, dezynfekujące i antyseptyczne.

Dobry środek do odkażania dłoni powinien zawierać w swoim składzie również substancje nawilżające i zmiękczające skórę, takie jak ekstrakt z aloesu, glicerynę, pantenol czy alantoinę. Alkohol zawarty w tych preparatach może podrażniać i wysuszać delikatną skórę dłoni, dlatego ich dezynfekowanie powinno być połączone z nawilżaniem.

Warto zwrócić uwagę, czy w produkcie znajduje się triclosan – aromatyczny związkiem organiczny z grupy fenoli, działający antybakteryjnie i grzybobójczo. Ten składnik może powodować alergie, a także przyczyniać się do nowotworów i zaburzeń hormonalnych, dlatego powinniśmy unikać preparatów, które mają triclosan w swoim składzie.

Kolejną ważną kwestią przy wyborze środka antybakteryjnego jest jego krótki skład. W produkcie nie powinno być dodatkowych środków konserwujących (alkohol sam w sobie jest konserwantem), takich jak np. parabeny. Sztuczne barwniki i środki zapachowe również są tutaj zbędne.

Żele antybakteryjne – kiedy się przydadzą?

Dbanie o czystość dłoni jest niezmiernie ważne – przypadkowe dotknięcie ust, nosa czy oczu brudnymi rękami może skutkować przeniknięciem chorobotwórczych drobnoustrojów do naszego organizmu – a to może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Oprócz mycia dłoni wodą z mydłem, dobrze jest stosować również preparaty antybakteryjne, by usunąć zanieczyszczenia z rąk, a później zadbać jeszcze o ich zdezynfekowanie. Połączenie mycia i dezynfekcji to najbardziej efektywne oczyszczanie.

Czasem jednak może się zdarzyć, że nie mamy dostępu do bieżącej wody, wtedy użycie samego żelu jest w pełni uzasadnione. Kiedy powinniśmy używać tych preparatów?

  • podczas wycieczek, wyjazdów;
  • na zakupach;
  • w okresach wzmożonej zachorowalności na choroby wirusowe;
  • podczas podróży środkami komunikacji masowej (pociągi, autobusy, tramwaje, samoloty);
  • opcjonalnie po umyciu dłoni wodą i mydłem.

I zawsze wtedy, gdy nasze dłonie potrzebują odświeżenia.