Jak wykonać i ile powinna trwać prawidłowa rozgrzewka przed treningiem?

Przygotowanie do treningu to jeden z kluczowych elementów wpływających na jego jakość, a przy tym minimalizujących ryzyko kontuzji. Choć wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak jest ważna, równie często jest bagatelizowana, nawet przez doświadczonych adeptów siłowni. Jeśli chcesz zdobyć certyfikat trenera personalnego, musisz wiedzieć, jak wykonać prawidłową rozgrzewkę i jak motywować podopiecznych do jej przeprowadzenia.

Ile powinna trwać prawidłowa rozgrzewka?

Nie można wyznaczyć odgórnie czasu, jaki należy przeznaczyć na rozgrzewkę. Zależy to od wielu czynników – planowanego treningu, naszej masy ciała, specyficznych potrzeb naszego organizmu, a nawet od tego, jak czujemy się w danym dniu. Przyjmuje się jednak, że nie powinna trwać ona krócej niż 10 minut.

Poprawna rozgrzewka, czyli jaka?

Dobrze wykonana rozgrzewka pobudza organizm do wytężonej pracy. Podczas jej trwania warto zmobilizować całe ciało, a zwłaszcza te partie mięśniowe, które w danym dniu czeka intensywny wysiłek. Właściwie nie ma jednego przepisu na udaną rozgrzewkę. Warto przeprowadzić ją w sposób dynamiczny, by pobudzić krążenie (wymachy, wykopy, przebieżki powinny zmobilizować organizm). By nie pominąć żadnej partii mięśniowej, można przyjąć starą metodę i zaczynać rozgrzewkę „od góry”, kończąc na stopach.

Kurs na trenera personalnego – jak wybrać?

Jeśli Twoim marzeniem jest trenowanie innych, wybierz certyfikowany kurs trenera personalnego. Jego ukończenie ułatwi Ci znalezienie pracy. Kluczowym elementem takiego szkolenia powinno być przygotowanie z zakresu anatomii. Dobre poznanie jej podstaw nie tylko ułatwi Ci dobieranie ćwiczeń dla podopiecznych, ale będzie też ważną wskazówką do tego, jak planować rozgrzewkę do poszczególnych treningów. Tego rodzaju kurs instruktora fitness i trenera personalnego możesz ukończyć w każdym większym mieście, np. w Warszawie. Szkoła https://health-factory.pl/ stawia na solidne przygotowanie do wykonywania tego zawodu – w czasie kursu poznasz szereg zagadnień z zakresu anatomii, fizjoterapii czy psychologii, dzięki czemu motywowanie podopiecznych będzie znacznie łatwiejsze.