Implantologia — jak to działa?

Implantologia, dzięki coraz większym możliwościom technologicznym, zyskuje coraz większą popularność wśród osób pragnących zrekonstruować swój zgryz. Czym dokładnie jest ten odłam stomatologii?

Implantologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się uzupełnianiem brakujących lub trwale uszkodzonych zębów, bez konieczności uciekania się do stosowania rozwiązań wyjmowanych (takich jak klasyczne protezy ruchome).

Jest to rozwiązanie długotrwałe, które zapewnia pacjentowi wyjątkowy komfort i stabilność.

Ponadto z estetycznego punktu widzenia różnica między zębem naturalnym a implantem jest zerowa: mówimy więc o wspaniałej alternatywie również z estetycznego punktu widzenia.

Implantologia — jak wygląda cały proces?

Implant stomatologiczny to tytanowa śruba zaprojektowana w celu zastąpienia korzenia brakującego zęba. Śruba ta jest wprowadzana do wnętrza kości, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się naturalne zęby.

Najczęściej stosowanym materiałem jest tytan, ponieważ jest biokompatybilny, a więc doskonale integruje się z kością, do której jest wszczepiany.

Tytan jest również odporny na korozję, co ma fundamentalne znaczenie dla trwałości implantu, bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia organizmu.

Jeśli chodzi o technikę implantacji, to podczas pierwszej sesji chirurgicznej śruba jest wprowadzana do wnętrza kości pacjenta. W kolejnych miesiącach tkanka kostna rośnie wokół implantu. Po tym etapie możliwe jest zakończenie leczenia poprzez umieszczenie u pacjenta protezy. W tym przypadku przez „protezę” rozumiemy brakujące elementy stomatologiczne.

W potocznym słownictwie, kiedy mówimy o protezach zębowych od razu myśli się o ruchomych zewnętrznych elementach. Jednak w tym przypadku przez „protezę” rozumiemy każdy sztuczny element konstrukcji implantu, wykonany na zamówienie dla każdego pacjenta. Należy pamiętać, że kolor i kształt są unikalne dla każdej osoby i muszą harmonijnie pasować do pozostałych naturalnych zębów, a także budowy fizjologicznej badanego. Umów się do dentysty https://www.dentacity.pl/implantologia/.