Ćwiczenia ze sztangą – kiedy warto je wykonywać?

odżywki białkowe na mięśnie

Sztanga to niezbędne wyposażenie każdej siłowni, a coraz częściej również domowego pokoju do ćwiczeń. Wiele osób sądzi, że sztanga to przyrząd dla prawdziwych siłaczy, ale dzięki temu, że obciążenie do sztangi można zmieniać, ćwiczenia z jej pomocą może wykonywać niemal każdy. Co ważne, można z nią ćwiczyć w bardzo różny sposób. Zobaczmy, kiedy warto jej używać i jakie mięśnie możemy wzmocnić z jej pomocą.

Sztanga – idealna dla pań i panów

Ćwiczenia ze sztagą to doskonały sposób na to, by popracować nad swoją sylwetką i wzmocnić mięśnie. Wbrew pozorom nie są to ćwiczenia wyłącznie dla panów, którzy z leniwego kanapowca chcą się przeobrazić w muskularnego mężczyznę, ale również dla pań. Odpowiedni dobór ćwiczeń pozwoli im ujędrnić ciało, pozbyć się zbędnych kilogramów oraz zadbać o ładny wygląd bez ryzyka nadmiernego rozrostu mięśni.

Choć niektórym wydaje się, że ćwicząc ze sztangą można zadbać jedynie o mięśnie w górnej części ciała, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Trening ze sztangą to trening całego ciała, bo pomaga wzmocnić zarówno mięśnie obręczy barkowej i rąk, jak i pleców czy nóg. W zależności od potrzeb możemy tak dobierać ćwiczenia, żeby mocniej pracowała określona partia mięśni, ale i tak udział w ćwiczeniu bierze większa ilość mięśni.

W zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania możemy odpowiednio dobierać ciężar obciążeń, a wraz ze wzrostem siły zwiększać jej ciężar. Dzięki temu trening z pomocą sztangi nigdy się nie znudzi, bo ćwicząc regularnie stale możemy sobie podnosić poprzeczkę i walczyć, by po raz kolejny znów dojść do perfekcji w podnoszeniu większych ciężarów. To daje ogromną satysfakcję i bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie, co jest bardzo przyjemnym efektem dodatkowym ćwiczeń ze sztangą.

Ćwiczenia na różne partie ciała

Wybierając się na trening ze sztangą warto przemyśleć, na której części ciała zależy nam bardziej. Od tego zależy bowiem dobór ćwiczeń. Jeśli chcesz wzmocnić górną partię ciała, to powinieneś wykonywać ćwiczenia na barki i mięśnie pleców. W tym celu możesz robić takie ćwiczenia jak podciąganie sztangi pod brodę, unoszenie w przód małej sztangi trzymanej oburącz, podnoszenie małych sztang na boki w pozycji pochylonej czy wyciskanie sztangi zza karku.

Sztanga może wzmacniać również mięśnie dolnej części ciała, a przede wszystkim uda i pośladki. Tutaj doskonale sprawdzają się takie ćwiczenia jak półprzysiad ze sztangą na karku, wyciskanie sztangi w półprzysiadzie w szerokim rozkroku czy półprzysiad ze sztangą opartą na klatce piersiowej.