Buty do piłki nożnej są bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów wyposażenia zawodników zarówno podczas treningu jak i podczas meczu. To właśnie dzięki butom przystosowanym do grania w piłkę nożną można cieszyć się odpowiednią przyczepnością od podłoża, a także wysokim poziomem stabilizacji. Z pewnością można zaryzykować stwierdzenie, że odpowiednio dobrane buty piłkarskie są wstanie znacznie podnieść efektywność zawodników i sprawić, że każdy kolejny trening czy mecz, będzie dla nich prawdziwą przyjemnością. Jednak wybór korków piłkarskich nie jest łatwy. Jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Korki piłkarskie „lanki”- kiedy one się sprawdzą?

Korki do piłki nożnej „lanki” to pierwszy i jednocześnie najpopularniejszy rodzaj tego typu obuwia. Wynika to z faktu, że w piłkę gra się najczęściej na murawie, a „lanki” sprawdzają się wówczas idealnie. Zadaniem tych butów jest przede wszystkim zwiększenie przyczepności zawodnika do nawierzchni trawiastej. Poprawiają one także zwrotność i szybkość. Korki do piłki nożnej „lanki” można bardzo łatwo rozpoznać. Otóż cechują się one gumowymi lub plastikowymi elementami wystającymi z podeszwy. Jednocześnie są one w nią wtopione i mogą sprawiać wrażenie krótkich. Warto pamiętać, że „lanki” najczęściej oznaczone są skrótem FG czyli firm ground przy nazwie modelu.

Korki do piłki nożnej „wkręty”- by granie na trudnych nawierzchniach nie było problemem

Korki do piłki nożnej „wkręty” to kolejny rodzaj obuwia piłkarskiego, który warto poznać. Tego typu obuwie cechuje się przede wszystkim tym, że korki stanowią tu osobny element, który zgodnie z nazwą, został wkręcony do podeszwy buta. Zwykle wspomnianych już wkrętów jest sześć i wykonane są one albo ze stali, albo z aluminium. Korki piłkarskie „wkręty” są typem obuwia do zadań specjalnych. W praktyce więc oznacza to, że sprawdzą się one podczas gry na miękkim lub mokrym podłożu. Dzięki rozmieszczeniu wkrętów, buty te zapobiegają ślizganiu się i zwiększają przyczepność. Są one oznaczone skrótem SG czyli soft ground przy nazwie modelu.

Korki piłkarskie „turfy” czyli buty do zadań specjalnych

Korki do piłki nożnej „turfy” śmiało można nazwać korkami do zadań specjalnych. Sprawdzają się one głównie podczas gry na sztucznej murawie lub nawet na oblodzonej powierzchni. Posiadają one szereg niewielkich korków, które gęsto rozmieszczone są na podeszwie butów. Zapewniają one tym samym świetną przyczepność, nawet na twardych i trudnych nawierzchniach. Te korki do piłki nożnej oznaczone są skrótem TF przy nazwie modelu.