Aparat ortodontyczny to nowoczesny i skuteczny sposób na walkę z wadami zgryzu, za pomocą którego możemy uzyskać piękny i zdrowy uśmiech. W zależności od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu, w celu leczenia wybierane są różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i czym się różnią od siebie? O tym opowiadamy w poniższym artykule.
Klasyczny aparat ortodontyczny
Najbardziej popularnym rodzajem aparatu ortodontycznego jest klasyczny aparat stały. Pozostaje on przyklejony specjalnym klejem na zębach przez cały czas leczenia. Jak mówią specjaliści z Centrum Stomatologicznego New-Dent: „Stały aparat ortodontyczny pozwala skutecznie i precyzyjnie zmieniać położenie zębów. Dzięki precyzji, jaką się cechuje wykorzystuje się go szczególnie w przypadku skomplikowanych i zaawansowanych wad zgryzu”. Zbudowany jest z łuku oraz elementów, takich jak zamki oraz pierścienie i ligatury, czyli tak zwane gumki. Stałe aparaty ortodontyczne mogą być wykonane z metalu, porcelany i kryształu, które są mniej widoczne. Innym rodzajem aparatu klasycznego stałego jest aparat lingwalny. W tym modelu zamki są umieszczane po wewnętrznej części zębów, przez co są praktycznie niewidoczne.
Aparaty ortodontyczne ruchome
Oprócz aparatów stałych, dostępne są również aparaty ruchome. Główną różnicą miedzy aparatami stałymi, a ruchomymi jest to, że te drugie możemy w dowolnej chwili zdjąć. Dzięki temu ruchomy aparat jest łatwiejszy do przyswojenia w początkowym etapie leczenia. Leczenie ortodontyczne aparatem ruchomym jest skuteczne w mniej skomplikowanych wadach zgryzu. Taki aparat składa się z drutu oraz akrylowej płytki. Może również zawierać śruby lub sprężyny. Aparat ruchomy jest szczególnie skuteczny u dzieci oraz młodzieży, kiedy to wada zgryzu jest na niewielkim etapie zaawansowania. Aparaty ruchome są tworzone na podstawie odlewu szczęki i są w pełni dopasowane do pacjentów.
Aparaty Clear Aligner
Kolejnym rodzajem aparatów są innowacyjne aparaty Clear Aligner. Mają one postać przeźroczystych nakładek na zęby, które podobnie jak w aparatach ruchomych mogą być zdejmowane w dowolnym momencie. Nakładki są mało widoczne, a ich skuteczność jest wysoka. Jednak, aby przyniosły zamierzone efekty należy sumiennie nosić aparat praktycznie przez cały dzień. Nakładki powinno się ściągać do jedzenia oraz mycia zębów. Jeśli stosujemy się do zaleceń ortodonty, wadę zgryzu zwalczymy dużo szybciej niż w przypadku leczenia za pomocą pozostałych typów aparatów.